Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Broumovská skupina kostelů

Unikátní soubor deseti barokních venkovských kostelů stavitelů Dientzenhoferových vdechuje Broumovsku jedinečný genius loci.

Objevte barokní skvosty Broumovska. Skupina barokních kostelů z 18. století od architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových je po právu označována za barokní perly regionu. Každý kostel je architektonickým skvostem. Iniciátorem výstavby byl opat Otmar Zinke. Díky jeho snažení vznikly v krajině i drobné sakrální památky - křížky, plastiky, sošky a křížové cesty. Broumovská krajina s působivě zakomponovanými chrámy vás uchvátí svým neopakovatelným Geniem loci. Broumovská skupina kostelů je od roku 2022 národní kulturní památkou.

letní festival v broumovských kostelích Za poklady Broumovska - pravidelné sobotní koncerty 
+ ideální jako cyklovýlet 

Šonov 2
Bezděkov
Martínkovice
Vernéřovice 2
Božanov
Hvězda
Kostel sv. Marie Magdaleny v Božanově
Vižňov

Kostely, tzv. „broumovské skupiny“ byly na území klášterního panství postaveny podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce ze začátku 18. století. Bezesporu lze říci, že jsou právem považovány za barokní perly regionu a každý kostel je architektonickým skvostem. Motivem této výstavby byla obnova již nevyhovující sítě dřevěných kostelů.

Všechny kostely vznikly v poměrně krátkém časovém rozmezí mezi lety 17091743. Iniciátorem výstavby kostelů byl opat Otmar Zinke, představitel benediktinského břevnovsko-broumovského opatství. Díky jeho snažení nevznikly jen barokní kostely, ale také drobné sakrální památky v krajině - kamenné kříže, plastiky, sochy, křížové cesty apod.

Broumovská skupina kostelů

Vyhledat místo


CZ