Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Broumovsko

Skalní města Broumovska jsou opravdu rozsáhlá. Mimo komplex Adršpasko-teplických skal zde můžete projít skalní labyrinty na Ostaši nebo menší skalní oblast Jiráskových skal na Bischofsteinu. Na důkladné prozkoumání rozsáhlého hřebene Broumovských stěn pokrytého tisíci skalami a zbrázděného desítkami roklí vám několik dní nebude stačit…

00340.jpg
01188-edit-slider.jpg
00346.jpg
00735.jpg
01088-optimized.jpg
00745.jpg
00339.jpg
00592.jpg

Adršpašské skály

Ohromující divokost adršpašského skalního města překvapí každého. Tisíce skalních věží, hluboké rokle, exponované vyhlídky na skalních srázech, úzké průchody mezi chladnými stěnami, jezírka a vodopády. Návštěvu Adršpaských skal můžete spojit do delší túry průchodem Vlčí roklí do sousedních Teplických skal. Na západním okraji Adršpašských skal můžete navštívit Starozámecký vrch se zříceninou hradu. Vystoupat můžete i na nedaleký Křížový vrch s křížovou cestou a krásnou vyhlídkou na panorama skal a vzdálené Krkonoše. 

 

Teplické skály

Vydejte se na výlet teplickým skalním labyrintem, který místy doslova bere dech. Než stanete v centru Teplických skal, pod monumentální hradbou Chrámových stěn, projdete dlouhou Vstupní roklí. Skály po obou stranách rokle budou stále příkřejší, vyšší, nedostupnější… Nakonec se údolí sevře v úzké nehostinné soutěsky. Ty musely být v minulém století na několika místech rozšířeny – tak nepřístupné teplické skalní město bylo. Za soutěskami Skalního a Chrámového náměstí se skály opět otevřou, zavoní Krakonošova zahrada a opět uvidíte slunce. Jste pod Chrámovými stěnami. Pokračujete po okraji skalního města a hlubokými soutěskami Sibiře okruh uzavřete. Při cestě zpět můžete ještě vystoupat po příkrých schodech na zříceninu skalního hradu Střmen. Obejít celý turistický okruh je přeci jen náročnější výlet, zážitek z divokých přírodních partií si ale odnesou všichni bez rozdílu věku. 

 

Broumovské stěny

Pravá broumovská divočina. Dlouhý hřeben Broumovských stěn nabízí řadu pěších túr. Mimo několika častěji navštěvovaných míst zde budete prakticky sami. A co musíte vidět? Unikát pískovcových skal – Slavenské hřiby. Barokní kapli Panny Marie Sněžné na Hvězdě. Hlubokou a tajuplnou Kovářovu rokli. Exponované vyhlídky Supí hnízdo či Slavenskou vyhlídku, kde zažijete pocit letícího dravce. Kamennou bránu, před kterou se vám zatají dech... Ticho mezi skalními velikány zažijete na Broumovských stěnách prakticky po celý rok. 

 

Stolová hora Ostaš

Pověstmi opředená stolová hora Ostaš s menšími skalními městy se vypíná nedaleko Police nad Metují. Dva poměrně náročnější prohlídkové okruhy vás provedou kolem řady bizarních útvarů. Především vaše děti budou nadšeny z Čertova auta, Mohyly smrti, Hlavy zrádce nebo Kočičího hradu. Spletité a úzké chodby Bludiště vystřídají vzdušné vyhlídky na okrajích strmých srázů. 

 

Bischofstein a Čáp

Zřícenina gotického hradu Skály leží v srdci Jiráskových skal. Vystoupejte na jeho vrchol na pískovcové skále a kochejte se dalekým výhledem. Černé jezírko přidává místu na romantičnosti a nedaleký zámeček Bischofstein s restaurací je ideálním zázemím pro turisty. Překrásné výhledy vám budou odměnou i po výstupu na rozhlednu na protilehlém vrchu Čáp (786 m n. m.), odkud budete mít Adršpašsko-teplické skály jako na dlani.

 

Pod Broumovskými stěnami

Broumovsko nejsou jen skalní města, je to také kulturní krajina protkaná cyklostezkami které spojují města a vesnice s řadou historických památek. Věnujte jeden ze svých dnů, které hodláte na Broumovsku prožít samotnému Broumovu. Impozantní barokní komplex broumovského kláštera na vás dýchne bohatou historií a můžete tu s přehledem strávit celý den. Na celoročně přístupný prohlídkový okruh této národní kulturní památky můžete vyrazit i s dětmi. Společně nahlédnete za mohutné klášterní zdi, které ukrývají unikátní kopii Turínského plátna, vzácně dochovanou klášterní knihovnu nebo bohatě zdobený kostel sv. Vojtěcha.  Na zvídavé návštěvníky čeká Dětská galerie Lapidárium nebo středověká klášterní písárna s interaktivními prohlídkami. Ve volně přístupné klášterní zahradě si odpočinete pod košatým staletým dubem, prozkoumáte moderní umění v Galerii Dům a prohlédnete si funkční historický kuželník. V klášterní kavárně Dientzenhofer vás potěší výborná káva, moderní gastronomii okusíte v klášterní restauraci U tří růží. A pokud se vám nebude chtít jinam, v renovovaných mnišských celách klášterního Domu hostů můžete na noc složit svou hlavu.

Jednou z dalších broumovských pamětihodností je hřbitovní kostel Panny Marie. Ten je jednou z nejstarších dřevěných sakrálních staveb ve Střední Evropě a je pozoruhodný svou architekturou i výmalbou interiéru. Kostel je zasvěcen Panně Marii a je výjimečný nejen svým stářím, ale i technikou stavby. Nemá jediný hřebík, ale hrázděnou konstrukci z mohutných dubových trámů. Celá trámová konstrukce lodi a kněžiště, stropu a krovů, na které je nasazena vysoká zvonice, tvoří jeden celek, dokonalé tesařské dílo, které přečkalo staletí.

 

Broumovská skupina kostelů

Skupina barokních kostelů z 18. století od architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových je po právu označována za barokní perlu regionu. Každý kostel je architektonickým skvostem. Iniciátorem výstavby byl opat Otmar Zinke. Díky jeho snažení vznikly v krajině i drobné sakrální památky – křížky, plastiky, sošky a křížové cesty. Broumovská krajina s působivě zakomponovanými chrámy vás uchvátí svým neopakovatelným Geniem loci. Celá skupina kostelů byla nedávno vyhlášena národní kulturní památkou. Kostely jsou v posledních letech zdárně renovovány.

Vyhledat místo


CZ