Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Projeďte si sousední Valbřišsko

Máte Broumovsko už doslova projeté křížem krážem a rádi objevujete nová místa? Pak přijměte pozvání do sousedního Valbřišska.

3(1).jpg
dji-0148.jpg
4.jpg
mtb-enduro-zjazd-z-wlostowej.jpg
dsc-0485.jpg
dsc-1249.jpg
gory-suche-wlostowa.jpg
dsc-1162.jpg

Území Aglomerace Valbřišsko zahrnuje terénně a výškově rozmanité území o rozloze 1784 km². Jihozápadní část Valbřišska se nachází ve Středních Sudetech a dělí se na Wałbrzyšské hory, Kamenné hory, Soví hory a Włodzické vrchy, zatímco jihovýchodní část zahrnuje Wałbrzyšské podhůří a klesá podél strmého okrajového zlomu do Sudetského podhůří.


Objevujeme zde hory oddělené hlubokými údolími řek a skalnatými soutěskami potoků, jejichž vrcholy jsou místy těžko přístupné a příroda si zde zachovala svůj divoký ráz. Husté lesy a rozsáhlé louky s množstvím chráněných rostlin malebně přecházejí do orných polí a těsné blízkosti vesnic a měst, kde je tato krajina výrazně ovlivněna lidskou činností. Aglomerace Valbřišsko se může pochlubit bohatým kulturním dědictvím regionu. Rozmanitost krajiny, železniční tratě s krásnými výhledy a stovky kilometrů turistických a cyklistických stezek… To vše představuje ideální spojení poznávání památek a cykloturistiky.

Oblast lze rozdělit do čtyř cykloregionů:

Region Świdnicko-strzegomský

Jedná se o nejsevernější oblast, která se vyznačuje malebnou polohou a četnými turistickými atrakcemi (např. historické městečko Svídnice, Železniční muzeum v Jaworzyně Śląské, Zámek v Roztoce, Turistické centrum Žulové cesty, Zámek Książ). Oblast má hustou síť sídel a četné cesty a stezky, což vytváří vynikající podmínky pro cykloturistiku. Terén je mírně kopcovitý nebo rovinatý, takže je možné harmonicky kombinovat jízdu na kole s poznáváním památek. V každé obci najdou turisté krásné a ceněné památky, přírodní zajímavosti, scenérie rozprostírající se z okolních kopců a malebná sudetská panoramata.

Wałbrzyšské hory a podhůří

Wałbrzyšské hory a podhůří (Góry i Pogórze Wałbrzyskie) jsou velmi rozmanitým regionem. Na jedné straně tu máme historii města Wałbrzych, bohatého na historické památky, které bylo po mnoho staletí spojeno s hornictvím (dodnes jsou pod městem zapečetěné chodby podzemních důlních provozů). Je tu tradice módních lázní, jako jsou Szczawno-Zdrój a Jedlina-Zdrój, kde v podzemí pulzují prameny vzácných minerálních vod. A hned vedle těchto míst jsou malebné, často velmi strmé stezky Wałbrzyšských hor, kde z rozhleden Trójgarb, Chełmiec a z hory Borowa můžete obdivovat rozsáhlá panoramata. Je to region plný kontrastů.

Soví a Kamenné hory

Soví a Kamenné hory (Góry Sowie i Kamienne) zaujímají centrální horskou oblast regionu. Jsou plné divoké přírody a krásných lesů se starými stromy. Vrchy Sovích hor se svými širokými hřebeny umožňují návštěvníkům vychutnat si rozsáhlá panoramata, zatímco strmé kužely Kamenných hor jsou rájem pro milovníky MTB. Jedná se o skutečné eldorádo pro silniční i terénní výlety. Obě pohoří mají vynikající přírodní scenérie a četné turistické atrakce, proslulé svými tajemnými příběhy... (např. hrad Grodno, Walimské štoly, Podzemní město Osówka či bývalé cisterciácké Opatství v Krzeszowě). A slovo tajemství zde zní opravdu autenticky.

Stolové hory a Údolí Ścinawky

Z Wałbrzychu směrem na Kłodzko se v obci Nowa Ruda a v samotném městě Nowa Ruda nacházejí pásma Sovích hor a Włodzických vrchů. Mírné hřebeny, malebná městečka a po-hornický charakter Nowé Rudy přibližují unikátní sudetské pásmo Stolových hor (Góry Stołowe), které na české straně přechází v Broumovské stěny. Jedná se o jedinečné hory, jejichž rozsáhlé pískovcové skalní útvary vytesané přírodou na polské straně tvoří území Národního parku Stolových hor (Park Narodowy Gór Stołowych), zatímco na české straně mají statut národní přírodní rezervace.

Cyklomapy a cykloweb

Zde si můžete stáhnout a případně vytisknout cyklomapy s popisem tras výše uvedených oblastí.

Další informace s detailním popisem cyklotras regionu Valbřišsko, včetně mapové aplikace, naleznete na webu www.bikesudety.pl 

Valbřišsko na kole - příroda a památky

Valbřišsko na kole - aktivně

Valbřišsko na kole - s rodinou

Vyhledat místo


CZ