Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Ohlédnutí za uplynulým ročníkem Kupkolo.cz MTB Trilogy 2020

A je to… 9. ročník Kupkolo.cz MTB Trilogy je již minulostí. Byl to specifický ročník, trochu riskantní, trochu hektický, ale nakonec snad úspěšný – tedy alespoň podle ohlasů účastníků a těch se do Teplic nakonec sjelo na 400 z půlky Evropy.

O uplynulém prodlouženém víkendu (3.–5. 7. 2020) patřil park v Teplicích nad Metují jen a jen bikerům. Organizátoři letos ukázali, že opravdu štěstí přeje připraveným. Nejen, že se nezalekli coronavirové krize, když o uskutečnění závodu rozhodovali ještě v době, kdy se nesmělo organizovat větší akce a cestovat bylo také zakázáno. Též se umoudřilo počasí, které na závodní dny vyšlo na jedničku. Po vydatných deštích bláta a louže během posledních pár dní před závodem relativně vyschla, a rozhodně se neprášilo od kol, jako v loňském roce.

Protože do poslední chvíle nebylo zřejmé, jestli budou hranice do Polska otevřené, či nikoliv, byl ředitel závodu a trasér Véna Hornych nucen vymyslet variantu závodu pouze po Čechách. A to se mu povedlo. Sice se závodilo jen 3 dny (Prolog a 2 etapy), místo obvyklých 4 (Prolog a 3 etapy), nicméně na kvalitě závodu to nic neubralo. Nakonec byly polské hranice otevřeny, a i narychlo bylo polskou stranou schváleno, že Sudetská etapa může závodníky zavést na druhou stranu hranice. Druhá etapa již svým pojmenováním naznačovala, kam povede – na relativně blízké Trutnov Trails. Krásná, ale opravdu náročná bikovačka prověřila každého maratonce i enduristu. Obvykle druhá „odpočinková“ cca 75 km dlouhá etapa The Best of Sudety doznala jen pár drobných změn – např. byla upravena RZta na Vodních zámcích, aby byla bezpečnější. Za to 85 km etapa Trutnov Trails, ač zahrnovala poměrně dlouhé úseky asfaltu, prověřila všechny; několikanásobné dobývání vrcholu Čížkových kamenů tak, aby bylo možné pokračovat po nějakém pěkném surovém trailu eRZetou, eRZeta zahrnující celou délku Bunkr trailu na TT, která svou délkou předčila všechny a vyždímala z enduristů vše, co v nich bylo či nekonečný výjezd na Jánský vrch, zakončený jeho sjezdem a tak podobně.

Simon Gegenheimer se na Facebooku po závodě o závodě vyslovil následovně: „The three days was a tough reastart but it felt sooo good! Also cause the trails around Trutnov Trails were just amazing and one of the best I´ve ever raced in Europe.“

Hans Becking po závodě na svém Instagramu napsal: „Awesome weekend in Czech with Rob Meeuwessen. Thanks @kupkolo.cz_mtb_trilogy for the most beautiful, raw and rough endless downhills. @filipadel and @michalkanera Djiky for showing me around! Up to the next. @Teplice nad Metují“

Vítěz Extreme Enduro Race František Žilák závod vystihl těmito slovy: „Už sem říkal, že tohle nepojedu, ale jel, klasická hláška všech zúčastněných. Jako bylo to opět velice intenzivní a zase to bylo o kousek jiný i díky ty posr... koróně. Nejelo se Polsko, ale i tak 2 dny na enduru, vždy přes 70 km + 12 km Prolog byl masakr, a to vždy kolem 10 erzet, kde jedete podlahu. Letos se Véna chtěl asi vytáhnout a přiblížit se světovýmu poháru v enduru co se času na 1 RZ týče. Takže nám dal na Trutnov Trails pěkně pohulit a hodil tam celej Bunkr Trail a aby to nebylo málo tak s Rýbrcoulem a kdo to jel, tak by to v tempu nechtěl jet. Takže od Markoušovický rozhledny až do Lhoty!!! Větší peklo sem snad nejel! Můj čas v této erzetě se zastavil na 16 minutách a 3 vteřinách! Loni sem nebyl tak zničenej po 3 dnech jako teď po 2 dnech! Sudetská etapa byla vždy odpočinková, ale letos to nějak taky tahalo prostě víc za nohy!“

Na poslední chvíli bylo celé Kupkolo.cz MTB Trilogy zařazeno do Českého poháru XCM a stalo se také partnerským závodem seriálu Nova Cup. Do ČP dospělých se započítával celkový výsledek celého etapáku. Juniorům a kadetům je do ČP započítáván konečný výsledek z Demo verze MTB Trilogy. V neděli se také uskutečnila Nova jízda na 23 km, která byla nejen pro hobby jezdce, ale také pohárovým závodem pro ml. a st. žáky. I na této trati závodníci okusili tvrdost a surovost Broumovska. Neminul je sjezd mezi skalními bloky do starého železničního odvodňovacího tunýlku, na jehož konci každoročně závodníci (i traséři) bojují s po kolena hlubokým bahnem…

Dětské závody při Kupkolo.cz MTB Trilogy rozhodně nemohly chybět. Děti závodily v kategoriích od nejmenších závoďáků do 4 let (bez rozlišení odrážedel a kol) až po mladší a starší žáky, kteří v sobotu kroužili po parku, ale v neděli vyrazili do pořádného terénu na Nova jízdu. I dětské závody byly vyhodnoceny celkově za oba dny. Dětské závody podpořilo Emco cereálie.

Teplice o víkendu hostily téměř 400 závodníků včetně dětí. A všichni mohli v mezidobí šlapání na kole využít služeb jak bike servisu, masáží, výborné kávy Trutnovské Kafírny Volkafe či pozávodního bufetu.

Organizátoři děkují všem za jejich účast a už pomalu začínají plánovat příští ročník, kdy by chtěli Kupkolo.cz MTB Trilogy posunout do S2 kategorie UCI. Díky všem!


Tým Kupkolo.cz MTB Trilogy

Vyhledat místo


CZ