Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Ohlédnutí za Kupkolo.cz MTB Trilogy 2023

Foto: Jan Brychta
Foto: Jan Steiner
Foto: Martin Dušek
Foto: Jan Steiner
Foto: Lucie Zemberyova
Foto: Jan Steiner
Foto: Jan Brychta
Foto: Jan Steiner
Foto: Jan Brychta

Již po 12. se na začátku července (6.–8. 7. 2023) stal park v Teplicích nad Metují středobodem bikerského podniku Kupkolo.cz MTB Trilogy, aby účastníci jediného etapového závodu na horských kolech v ČR absolvovali ve 3 dnech 3 zcela jiné etapy, pro které je typický náročný profil tratě a velké množství singltreků a jen nutné minimum silničních úseků. Závod je výzvou pro všechny opravdové bikery, kteří se nebojí vystoupit z komfortní zóny a chtějí se nechat prověřit po všech stránkách. Každá z etap by mohla být samostatným, plnohodnotným závodem a dohromady závodníci na nejdelší možné variantě závodu urazili zhruba 230 km a nastoupali přes 7 700 m.

Závodníci měli možnost si vybrat ze 2 formátů závodu: maraton anebo enduro. Maratonci se snaží ujet trasu (etapu) ze startu do cíle v co nejkratším čase, zatímco pro enduristy jsou na trati připravené tzv. eRZety (rychlostní zkoušky), kde se jim měří čas a výsledný čas za celou etapu je součtem časů z RZ. Přesuny mezi RZ musí i enduristé absolvovat svými vlastními silami, nicméně nemusí tolik pospíchat jako maratonci. Jinak trať mají oba „bikerské druhy“ stejnou.

Pro maratonce byly připraveny tři délky závodu: A-Extreme s délkou etap cca 70–75 km a nastoupanými metry 2 500–2 700 m, B-Moderate s parametry cca 50–60 km a 1 600–1 800 m a C-Easy s délkou okolo 20 km a nastoupenými cca 500 m. Enduristé měli na výběr jen z tras A-Extreme a B-Moderate. Letošní novinkou byla možnost startu jen na vybrané etapě, což pár desítek závodníků jak z kategorie Maraton, tak i Enduro využilo. „Ať už proto, že neměli rodinný prostor, dovolenou anebo se jen bojí, že nezvládnou být tři dny v plném zatížení, tak se jim tímto krokem může závod přiblížit a třeba příští rok přijedou znovu a třeba už na celý etapák“, dodávají organizátoři. Další „speciální“ kategorií jsou e-biky v kategorii enduro. „V zahraničí e-bike opravdu frčí, u nás je to zatím obrovský boom v rekreačním sportování, v tom závodním jsme k tomu zatím úplně nedospěli (což i je možná z pohledu sportu dobře), ale vidíme v tom prostor pro oslovení nových závodníků, kteří by chtěli přijet na Broumovsko a poznat zdejší krásnou a zároveň surovou krajinu“, říká ředitel závodu Véna Hornych.

Maratonský formát závodu v té maximální možné délce byl pořádaný pod hlavičkou UCI (mezinárodní cyklistická federace) a tak si závodníci na základě svého umístění připsali UCI body do mezinárodního žebříčku cyklistů. Celý etapák byl i součástí českého poháru v bike maratonu a též součástí seriálu závodů horských kol Prima cup. Na adekvátní průběh závodu tedy dohlížel jak mezinárodní komisař vyslaný UCI, tak čeští komisaři vyslaní Českým svazem cyklistiky a startovní pole bylo též mezinárodní. V kategorii Elite – kategorie určená právě „profi" jezdcům, držitelům UCI licence – nechyběla česká maratonská špička v čele s Markem Rauchfussem či Filipem Adelem, ale také mnohonásobný mistr Rakouska Michael Holland či mistr Dánska Mathias Rosenberg Pedersen, v ženách pak na startu českou jedničku Karlu Loffelmann doplňovala Lenka Fridrichová nebo německá závodnice Katrin Schwing. Zahraničních účastníků bylo ve startovní listině zhruba 80.

Samozřejmě nemohly chybět závody dětí – MTB Trilogy KIDS. Do 10 let děti předvádí své bikerské výkony přímo v parku v Teplicích nad Metují. Ti starší pak vyrazí s dospěláky na C-Easy maratonskou trať. I pro ty nejmladší je závod ve formě etapáku – po etapě dostali všichni nějakou drobnost a ti tři nejlepší trochu zajímavější cenu, ale hlavní ceny přišly na řadu až po poslední 3. etapě – za celý etapák, stejně jako u dospělých. I pro děti jsou vždy připravené 3 různé etapy, každá je trochu jiná. Dětské závody byly podpořeny z projektu MAS Broumovsko+.

„V letošním roce se počet účastníků dostal k maximálním číslům (téměř 400 vč. dětí), která jsme kdy měli, což je samozřejmě dobře a jsme samozřejmě rádi“, dodávají organizátoři o otázce ohledně počtu účastníků. „Počet organizátorů a personálu okolo se moc nemění. Aby akce proběhla, jak má, tak nás musí být téměř stovka (vč. zdravotníků – záchranářů, kuchařek, které připravují skvělou stravu, jak v zázemí závodu, tak i na občerstvovací bufety v průběhu závodu – domácí buchty či různé pomazánky, ale také potřebujeme hodně lidské obsluhy na trať, kde na každou RZ musí být 2 – jeden na start a druhý do cíle, aby dohlíželi, že se enduristům měří správně čas a samozřejmě nezbytní jsou i regulovčíci na křižovatky, když tedy náhodou musí závod vyjet na asfalt a překonat nějakou z asfaltových komunikací, a pak samozřejmě by se závod neobešel bez značičů, a následně sběračů značení, aby bylo v lese po nás uklizeno…)“, vyjmenovávají organizátoři různé „profese“, bez nichž by závod nemohl proběhnout.

Stavitelé tratí a značiči se letos velmi potýkali s následky těžby dřeva v lesích, a to jak na české, tak polské straně a museli mnohde velmi improvizovat. „Snad se to do příštího roku už trochu uklidní, jinak nebudeme mít kde závod udělat“, přemítá Véna Hornych.

První i třetí etapa vedou poměrně opuštěnou přírodou česko-polského pohraničí. První etapa Kleine Alpen zavádí závodníky přes Javoří hory a polské Góry Suche na úpatí zdejších vyhaslých sopek a poslední z etap – Vraní hory – nasměruje účastníky až na okraj Krkonoš na Královecký Špičák. Oproti tomu druhá etapa s názvem The Best of Sudety, která vybírá to nejlepší z legendárního bike maratonu Ralley Sudety, projíždí značně turisticky exponovanými místy Broumovských stěn. „V minulých letech nebylo výjimkou, že přišly stížnosti, že došlo téměř ke kolizi s turisty od šílenců na kolech. Tomu jsme chtěli předcházet a díky partnerovi Destinační společnosti Broumovsko se nám povedlo dostat upozornění na lokální servery ale také do mapy.cz, a naopak se lidé i ptali, jestli budou turistické cesty uzavřeny a chtěli vědět a znát. A např. v okolí Hvězdy bylo turistů spousta, ale nikdo překvapeně nevypadal, naopak atmosféra byla velmi pozitivní a spíš i dychtivá“, hodnotí letošní novinku v komunikaci s veřejností Martina Chrástková. „Tedy Broumovsku velmi děkujeme a věřím, že tuto spolupráci udržíme a budeme rozvíjet i do dalších let!“

Výsledky:
Maraton:
- Muži: 1. M. Holland (10:20:31.14), 2. M. Rauchfuss (10:27:21.94), F. Adel (10:35:25.71)
- Ženy: 1. Karla Loffelmann (13:31:18.76), 2. L. Fridrichová (14:29:16.78), 3. K. Krutílková (15:07:10.46)

Enduro:
- Muži: 1. V. Bláha (2 594,22 b.), 2. F. Žilák (2 541,82 b.), 3. J. Rouček (2 323,77 b.)
- Ženy: 1. F. Š. Nestlerová (2 018,30 b.), 2. P. Sehnalová (1 820,52 b.), J. Brantlová (1 699,98 b.)

Děkujeme všem účastníkům za jejich výkony a všem partnerům, bez kterých by se závod nemohl uskutečnit.

Tým MTB Trilogy
www.mtbtrilogy.com

Foto: Jan Brychta, Jan Steiner, Lucie Zemberyová, Martin Dušek

Vyhledat místo


CZ