Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání

Kupkolo.cz MTB Trilogy oslavilo 10. narozeniny! A přidalo jednu etapu navíc!

Už je to pár týdnů, co skončil 10. ročník již tradičního červencového (2.–6. 7. 2021) etapového závodu horských kol a enduro v Teplicích nad Metují. Po loňském zkráceném programu díky nemožnosti vstupu na polské území, pro letošní ročník ředitel a stavitel tratí Véna Hornych pro účastníky připravil o etapu na navíc.

Zázemí závodu bylo lokalizováno do teplického parku, skvělou podporou je jak organizátorům, tak závodníkům místní školní jídelna, stejně jako škola, za což městu Teplice nad Metují a zástupcům školy děkujeme!

Ani letošní ročník se neobešel bez covidových restrikcí, se kterými se organizátoři potýkali – především šlo o průběžné testování závodníků i organizátorů pro vstup do Polska. S tímto problémem byli organizátorům nápomocni zdravotníci Safres, kteří dohlíželi na bezpečnost závodu po celý čas. Negativně na počtu účastníků se promítla liknavost vládních představitelů, neboť ještě měsíc před zahájením akce, nebylo 100% zřejmé, jestli se akce bude moci uskutečnit a jen 3 neděle předem bylo jisté, že budou moci přicestovat zahraniční závodníci (podmínky se měnily neustále). Proto byl počet účastníků nepatrně nižší než v minulém roce. To ale nesnížilo kvalitu závodníků, na startu maratonu se sešli ti nejlepší v ČR – Filip Adel, Marek Rauchfuss, Tomáš Višňovský, Michal Kaněra a další, stejně jako spousta zajímavých jmen ze zahraničí, vč. vítězů světových pohárů, např. Simon Gegenheimer! Zajímavá ženská jména byla např. Lenka Fridrichová, Katrin Schwing z Německa či Sara Michelsen z Belgie a další. Ani startovní pole enduristů nebylo bez těch nejlepších závodníků z ČR, např. Vojta Bláha, Franta Žilák, Jakub Pivnička či Jakub Pavlas a spousta dalších.

Novinkou letošního roku bylo zařazení závodu do kalendáře UCI, tedy bylo možné si na závodě vyjet body do světového žebříčku hodnocení maratonských jezdců. Stejně jako loni byl závod součástí Českého poháru v maratonu horských kol a Prima Cup. A proto byly připraveny pro každou etapu tři délky tratí: A-Extreme, B-Moderate a C-Easy. A-Extreme a B-Moderate byly připraveny jak pro maratonce, tak pro enduristy a C-Easy byla jen pro maratonce a na kterou se mohl vydat opravdu kdokoli, kdo rád jezdí na kole! C-Easy trať byla připravena tak, aby ji zvládly starší žáci, kterým se započítávala do Českého poháru.

Závod odstartoval tradičním Prologem v pátek těsně před polednem, v sobotu následovala etapa The Best of Sudety, která „kopíruje“ tradiční MTB maraton Rallye Sudety a závodníky prování mezi skalními bloky, kameny i pískovcovými skalami Broumovska. V neděli se závodníci vydali do Polska do Sowiech a Javořích hor, kde je čekala dlouhá náročná stoupání, a ještě náročnější sjezdy po tamních vyhaslých sopkách a také průjezd starým železničním tunelem, proto tato etapa nese označení Kleine Alpen. Na pondělí byla připravena etapa Vraní hory, která vede až na samý okraj Krkonoš a úterní Trutnov Trails byla jen bonbonkem celého podniku. Závodníci opět okusili velmi rozličné povrchy a také vyzkoušeli kanadskou bikovačku právě na Trutnov Trails, kde kromě surových kamených trailů si mohli užít skvělou flow jízdu na trailu nazývaným Floutek.

Dětské závody při Kupkolo.cz MTB Trilogy rozhodně nemohou chybět. Děti závodily v kategoriích od nejmenších závoďáků do 4 let (bez rozlišení odrážedel a kol) v parku, a to ve dnech, kdy dospělí jedou etapu. Prologu jsou děti ušetřeny. A stejně jako dospělé závody i dětské jsou hodnoceny jak za jednotlivé kategorie, tak celkově.

Teplice o víkendu hostily téměř 300 závodníků včetně dětí. A všichni mohli v mezidobí šlapání na kole využít služeb jak bike servisu, masáží, výborné kávy Trutnovské Kafírny Volkafe či pozávodního bufetu.

Závodníci na trati A-Extreme našlapali na 290 km, nastoupali přes 10 000 m a enduristé absolvovali na 50 eRZet. Účastníci, kteří se rozhodli pro závod B-Moderate měli porci kratší – 198 km a 7 000 m a ti na C-Easy trati ujeli na 100 km a asi 2 500 nastoupali.

Organizátoři děkují všem partnerům za jejich pomoc, které si velmi váží, kor v této těžké době, všem účastníkům na přízeň a za jejich účast a už pomalu začínají plánovat příští ročník…