Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Do skal? Na kole!

Bez čekání v kolonách, bez starostí s parkováním a celý den na čerstvém vzduchu a s parádními extra výhledy!

Černé jezírko - cyklo
Vyhlídka Skály - cyklo
Zámeček Bischofstein - cyklo
Panorama Chrámové stěny - cyklo
Starozámecky vrch
Zámek Adršpach - cyklo
Adršpach - cyklo
Křížový vrch - cyklo

Ohromující krása a divokost pískovcových skal neuniknou pozornosti žádného návštěvníka Broumovska. Unikátní kouzlo mají skalní labyrinty v pestrobarevných barvách podzimu, pod sněhovou pokrývkou nebo s probouzející se jarní krajinou a prvními nesmělými kvítky. V tomto období je docela pravděpodobné, že se po cestičkách mezi mohutnými skalními věžemi budete toulat úplně sami.

Ale klidně využijte i léto, které zpravidla nabízí ty nejlepší podmínky pro výlety, zejména pak milovníkům cyklistiky. Pokud se rádi na kole kocháte krajinou, máme pro vás tip na nenáročný okruh kolem Adršpašsko-teplických skal. Samotný okruh má dvacet kilometrů a dá se pohodlně zvládnout za 2 hodiny. My vám ale poradíme, kde se vyplatí kolo na chvilku odložit, vystoupat procházkou za jedinečnými výhledy a užít si pestrý celodenní výlet. 

Při pohledu do mapy se snadno zorientujete, celý okruh kopíruje značenou cyklotrasu a je jen na vás, který směr zvolíte. My si raději odbydeme nejnáročnější stoupání hned na začátku a z Teplic nad Metují se vydáme po směru hodinových ručiček cyklotrasou č. 4036. Úvodní kopec je celkem dlouhý, proto už první zastávka bude jistě vítaná a zasloužená. Zveme vás do Osady Skály, kde můžete strávit klidně celé dopoledne. Na naučné stezce Skály – Bischofstein si vaše nohy odpočinou při romantické procházce kolem Černého jezírka a snadno zvládnete i výstup na zříceninu gotického hradu z 14. století, na jehož vrcholu se odměníte dalekými výhledy do všech světových stran. Než nasednete zpátky na kolo, můžete se občerstvit v restauraci barokního zámečku a nechat děti vyřádit na dětském hřišti. Další a originální způsob osvěžení nabízí o kousek dál Pod Čapím vrchem samoobslužný bar. I tady se vyplatí kola odložit a vystoupat lesem a skalním schodištěm na Čáp, nejvyšší vrchol Adršpašsko-teplických skal se stejnojmennou rozhlednou. Za dobrých podmínek odsud dohlédnete nejen na Teplické skály, ale i na Krkonoše nebo Orlické hory a další panoramata Broumovska a okolí, která zdaleka nejsou na vašem výletě poslední. Trasa č. 4036 vás povede kousek podél lesa, za kterým se rozprostře široká louka s úžasnou kulisou Chrámových stěn Teplických skal.

Dalším zastavením na trase je Starozámecký vrch na severozápadním okraji Adršpašského skalního města. Po žluté značce vedoucí lesní stezkou a schodištěm vystoupáte na vyhlídku v místě starého adršpašského hradu. Existence hradu z 14. století se odhaduje na pouhých 100 let a nedochovalo se mnoho pozůstatků. Nádherné výhledy na západní část Adršpašských skal však za ten výstup stojí. Mezi nejbližšími skalami pod vámi lze rozeznat Krále, štíhlou, vysokou věž a vůbec první ve skalách Broumovska vylezenou sportovním výstupem před více než sto lety. Poznáte ho podle dobře patrné koruny na jeho hlavě. Krásně odsud uvidíte také zámek v Dolním Adršpachu a hned za ním se vypíná Křížový vrch, další dvě místa, která by neměla ujít vaší pozornosti. Zámek nabízí několik expozic věnovaných historii zámku, horolezecké muzeum, únikovou hru v zámeckém sklepení a malebnou zahradu. V okolí zámku se nachází několik restaurací, kde se můžete posilnit lahodnými pokrmy regionální kuchyně. 

A pak už hurá do skal. Pro vstup na prohlídkový okruh Adršpašského skalního města je nutné zakoupit vstupenku předem na www.adrspasskeskaly.cz. Pokud jste na Broumovsku ubytovaní, můžete využít výhod Karty hosta a získat vstup bez předchozí rezervace ve vymezených ranních hodinách nebo odpoledne po 14:00 hodině, kdy je ve skalách podstatně klidněji a vstupné levnější. Parkování řešit nemusíte a kola si jednoduše uschováte v kolárně přímo u vstupu do skal. Procházka skalním labyrintem je vždy ohromujícím zážitkem, ať už jste tu poprvé nebo se vracíte opakovaně. Váš výlet tím však končit nemusí. Pokud vám ještě zbyde trochu sil, máme pro vás na závěr pomyslnou „třešničku na dortu“. Vzpomínáte na Křížový vrch, na který jste se dívali ze Starozámeckého vrchu? Je to sice další kopec, ale když už jste tady, využijte dlouhých letních dní na maximum. Zanechte kola ještě chvilku v kolárně a vydejte se na naučnou stezku Křížový vrch – Adršpach, která je v závěru lemována litinovými deskami Křížové cesty umístěnými přímo ve skalách. Na vrcholu vám pak bude odměnou další úžasný výhled. Okolní krajina bude nádherně zbarvena pomalu klesajícím sluncem, čas, který fotografové nazývají „zlatou hodinkou“. 

Zpátky do Teplic nad Metují dojedete za půl hodinky cyklotrasou č. 22 po proudu řeky Metuje. A pokud už by se vám šlapat nechtělo, můžete si cestu zkrátit vlakem. Nestihli jste všechny zastávky? Nevadí, přijeďte zas! Pobyt na Broumovsku není nikdy stejný, ale vždy nezapomenutelný. Příště můžete vyrazit opačným směrem a první zastávku si udělat v neméně úchvatném Teplickém skalním městě. 

Lucie Konečná
foto: Roman Branda, Jakub Stára, Oldřich Jenka
poděkování za foto-spolupráci: Lůca a Petr Celbovi

 

Vyhledat místo


CZ