Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


  • Náročnost trasy: středně obtížná
  • Doporučené kolo: MTB / trekingové
  • Délka trasy: 31 km
  • Převýšení: 526 m
  • Časová náročnost: 3 hodiny

Stáhnout trasu jako GPX

Zobrazit trasu na mapě

14,5 km - asfaltové silnice

8,5 km - lesní cesty

8,0 km - zpevněné účelové komunikace

Vyhlídkový přejezd Javořích hor

Fyzicky středně náročná, avšak technicky lehká trasa po členitém úbočí Javořích hor je jednou z nejhezčích a nejzajímavějších vyhlídkových cyklotras severovýchodní části Broumovského výběžku. Úžasnými panoramaty se budete kochat doslova za každou zatáčkou.

Trasa

Broumov - Šonov - Rožmitál u Broumova - Janovičky - Heřmánkovice - Hynčice - Ruprechtice - Meziměstí

Popis trasy

Cyklistická trasa Vyhlídkový přejezd Javořích hor začíná v Broumově na Mírovém náměstí, ze kterého sjedeme přes Malé náměstí na hlavní ulici U Dolní brány. Zde se napojíme na cyklotrasu č. 4148 a po ní dojedeme relativně málo frekventovanou silnicí do Šonova. Od rozcestníku v Šonově najedeme na modře značenou cyklotrasu č. 4002 a zpevněnou účelovou silnicí vystoupáme ke kapličce s turistickým odpočívadlem na okraji lesa. Odtud je velmi pěkný výhled na kostel sv. Markéty a hřeben Broumovských stěn. Pokračujeme dále po cyklotrase č. 4002 lesní a polní nezpevněnou cestou do sedla pod Rudným vrchem. Před námi se zde otevírají krásné, téměř letecké, pohledy na část Broumovské kotliny, úbočí pásma Javořích hor i vzdálené Krkonoše. Mírně zvlněným terénem nás trasa dovede až nad obec Rožmitál, kde se cyklotrasa kříží se žlutou turistickou cestou. Pokračujeme lesem stále po stejné cyklotrase a ta nás po dalších cca 4 km dovede do převážně rekreační osady Janovičky. Janovičky jsou oblíbeným turistickým a lyžařským střediskem, každoročně v zimě se zde konají závody psích spřežení. Z Janoviček od rozcestníku pokračujeme dále po vedlejší asfaltové cestě přibližně dvoukilometrovým klesáním do Heřmánkovic. V Heřmánkovicích si můžeme s malou zajížďkou (cca 1,5 km) dojet prohlédnout místní kostel Všech svatých, nacházející se v dolní části obce a představující jeden z barokních kostelů Broumovské skupiny. Dále budeme stoupat po silnici horní částí obce Heřmánkovice, stále cyklotrasou č. 4002, a poté zpevněnou lesní cestou. Na krátký úsek vyjíždíme z lesa a dlouhé stoupání je odměněno krásnými výhledy na Broumovskou kotlinu, Broumovské stěny a Heřmánkovice s kostelem.

Odtud prudce klesáme po asfaltové lesní cestě do Uhlířského údolí a stále cyklotrasou č. 4002 sjíždíme do Hynčic k pstružím sádkám. U rozcestníku Hynčice (rybářství) je umístěn panel, který poskytuje informace o cyklotrase. Zde se napojíme na hlavní silnici a pokračujeme po modře značené cyklotrase přes Hynčice až ke křižovatce před Ruprechticemi.

Významnou architektonickou památkou Hynčic je bývalá vila továrníků Heinzelů. Na křižovatce před Ruprechticemi zahneme doprava a stoupáme přes železniční přejezd ke kostelu sv. Jakuba Většího – dalšího barokního kostela od stavitelů Dientzenhoferových. Od kostela pokračujeme, souběžně s červenou turistickou značkou, po cyklotrase č. 4020 do Meziměstí, kde si můžeme mj. prohlédnout exteriér místního zámečku (bývalé letní sídlo broumovských opatů) a výraznou budovu vlakového nádraží s Železničním muzeem, představující zdejší architektonicky i technicky významnou památku. Občerstvení, případně další relaxační aktivity, naleznete v multifunkčním Centru Walzel.

Vyhledat místo


CZ