Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

Tel.: 498 100 910
E-mail: info@mpmpm.cz

mpmpm.cz/
GPS_SOURADNICE:
50°32'6.977"N
16°13'48.295"E

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

Muzeum papírových modelů naleznete v centru Police nad Metují, poblíž autobusového nádraží. Jedná se o stálou expozici modelového světa z papíru a je jedinou svého druhu nejen v České republice. Seznámit se zde můžete s historií papírového modelářství, s tvorbou výtvarníků a modelářů minulosti i současnosti.

200 modelů předních autorů

Vystřihovánkám, později vystřihování a slepování papírových modelů se věnují malí i velcí již několik generací. Jejich díla jste mohli nalézt v dětských i obývacích pokojích, v kancelářích projektantů stejně jako na základních, středních i vysokých školách. Dnes můžete jejich precizně provedená díla inspirující se v mnoha oborech vidět na soutěžních přehlídkách či příležitostných výstavách. Jsou vypracovaná do nejmenších detailů, mnohá z nich jsou i pohyblivá. Expozice muzea zahrnuje přes 200 modelů předních autorů z České republiky, Polska i Slovenska.

Více informací naleznete na webu.

Modely všech kategorií:

architektura – kostely, hrady a zámky, tovární a železniční celky, městské aglomerace, lidová architektura (chalupy, statky, usedlosti, rozhledny),

strojní a stavební technika – zemědělské stroje, bagry, skrejpry, nakladače, automobily osobní, nákladní i sportovní,

vojenská technika – džípy, pásová vozidla, tanky a raketové nosiče,

letecká technika – letadly, balony, vzducholodě,

lodní modely – lodě historické, plachetní, parníky, bitevní, ponorky,

kosmická technika – rakety, raketoplány, sondy, satelity,

sci-fi a fantasy – kosmické lodě, zbraně, roboti, herní postavy a model podle filmové předlohy.

Těšit se můžete i na mořské pobřeží s majáky a přístavy. Také na kolejiště s vláčky a rozhlednami z celé ČR. Dále zde uvidíte nástěnnou prezentaci současných trendů, obrazový, plakátový i textový materiál o vzniku a vývoji papírového modelářství, ukázky tiskových archů, malířské originály a další vystřihovací propozice našich i zahraničních autorů. Pro zájemce je připraven i stůl, papír, nůžky a lepidlo. Zkuste si vystřihnout a slepit na památku vlastní model. Školní třídy a skupiny návštěvníků mohou absolvovat interaktivní program různé úrovně podle věku a schopností účastníků.

Letní aktuality:

Muzeum papírových modelů pořádá celou řadu akcí pro rodiny a školní i mimoškolní kolektivy. Nejen pro ty, kteří tráví den ve skalách, MPM připravilo unikátní komentované prohlídky v termínech 14. 7., 21. 7. a 18 a 25. 8. (čtvrtky). V tyto dny se dveře Muzea v  17 h nezavřou. Návštěvníkům bude k dispozici průvodce a papírová dílna s lektorem. Otevřeno bude do 21. hodin. Vhodné i pro táborové skupiny, které se mohou objednat i mimo termín.

Kdy v Muzeu papírových modelů zažít jedinečný zážitek? Letošní rok nově Muzeum připravilo možnost objednání soukromé komentované prohlídky pro celou rodinu nebo přátele. Dvouhodinová prohlídka s průvodcem nadchne celou rodinu. Návštěvníci dokonale poznají expozice i výstavu a lektor ukáže, jak papírové modely vznikají. Nejen děti naučíme základní postup práce na modelu a odnesou si i vlastnoručně vytvořený suvenýr jako vzpomínku na místo, kde papír ožívá.  (Min. počet zájemců je 8 lidí. Cena dospělí 80,-Kč, děti a senioři 55,-Kč více na webu a facebooku). Možné objednat i mimo otevírací dobu.

Celý týden v termínu 18. – 22. července vždy od 8 do 15 hodin bude probíhat celodenní letní tvoření pro děti od 6 do 12 let. Připojit se k nám můžete na den, nebo celý týden. Oběd zajištěn, podrobný program na webu či facebooku. Děti se seznámí s tím, jak to v Muzeu chodí, co obnáší vytvoření výstavy. Součástí programu je i návštěva dalších muzeí ve městě. Během týdne bude probíhat prostorová i plošná tvorba.  Kresba a malba podle modelů i vlastní fantazie. Improvizace, barvy. Pokud dovolí počasí, vyzkoušíme si i tvorbu v plenéru.

Aktuální výstava:

V POLICI NAD METUJÍ VYSTAVUJÍ POLSKÉ MODELY

Unikátní letní výstava v Muzeu papírových modelů láká na papírové skvosty z celého Polska. Jedinečnou výstavu uspořádal Modelářský klub z polského města Oleśnice. Členové místního klubu oslovili ty nejlepší z celé republiky a vybrali modely technického ražení z oboru lodní, letecké a železniční dopravy. V muzeu je tak do konce září k vidění například více jak metr dlouhá loď Bismarck, autorem modelu je Paweł Homerski z Ksawerówa. Mezi další MINIOBRY výstavy patří  švédská válečná galeona Vasa autor -  Janusz Grudniewski z Wołówa. Unikátní modely, které v Čechách ještě nikdy nebyly vystaveny v takovém rozsahu, jsou složeny z tisíce dílů. K výstavě je připraven i doprovodný program. Kvízy, pracovní listy, soutěže a papírové tvoření každý den. Večerní prohlídky ve dnech 8. a 22. července a 12. a 19. srpna. Děti u nás do šesti let neplatí.

Vyhledat místo


CZ